Péče o šperky
Péče o šperky

 

Při jakých aktivitách šperky nenosit?

  • hrubší manuální práce
  • práce s chemikáliemi
  • práce s některými kosmetickými přípravky
  • sport
  • návštěva bazénu
  • nevystavujte své drahokamy náhlým změnám teploty

Šperky sundávejte před úklidem domácnosti abyste je ochránili před chemikáliemi, např. čistícími prostředky na bázi chlóru (savo apod.) Chlór nesvědčí žádným šperkům. Šperky nechte stranou i při hrubé manuální práci, např. práce na zahradě.

Drahé kameny i kov mohou při některých sportovních aktivitách utrpět mechanické poškození. Stříbrné šperky si také sundávejte při sportu, kdy dochází k větší produkci potu, to se týká především u stříbrných řetízků a prstýnků. Agresivní pot šperkům velmi škodí.

Ani styk s kosmetikou nedělá šperkům nejlépe, jelikož ani ta není úplně přírodní. Např. lak na vlasy, tělové spreje, parfémy a další.

Neberte si šperky na koupání v termálních lázních ani chemicky ošetřovaných bazénech.

Hodně druhů drahých kamenů je citlivých na změnu teploty. Může to být přímé slunce, nebo horká voda. Hrozí změna barvy drahokamu nebo dokonce popraskání.

Na noc své klenoty raději odkládejte. Když šperk sundáte, uložte jej do šperkovnice nebo krabičky tak, aby se nedotýkal ostatních klenotů. Zabráníte tím vzájemnému poškození. Zlato na vzduchu oproti stříbra černá méně. Pokud je šperk povrchově upravený, tzn. například u bílého zlata rhodiování, dochází k opotřebení povrchové vrstvy, kterou může obnovit klenotník.

K odstranění drobných nečistot stačí měkký hadříček. Hodně zašlé šperky si nechte raději vyčistit profesionálně v klenotnictví. 

K jemným šperkům, patří také jemné zacházení. O duté nebo odlehčené šperky je třeba se starat a zacházet s nimi se zvýšenou opatrností, jelikož tyto šperky jsou náchylnější na poškození.

Každý šperk je na ozdobu a je velké množstí činností, při kterých šperky nepotřebujete. Měli byste si ho proto šetřit a nosti ho jen při vhodných příležitostech.